Godišnja EFCA konferencija i Skupšina, održane su 23-24. maja 2024. u Madridu na temu EU Blue Deal i fundamentalne uloge inženjera u suočavanju sa krizom vode u Evropi.
Predstavnici ACES-a učestvovali su na EFCA Godišnjoj konferenciji, Nikola Pavlović – predsednik UO, Nikola Matić, potpredsednik UO, Bojan Dinić, direktor ACES-a, Branislav Simović, član UO, Katarina Obradović Baklaja, član UO i Predsednik CDRC UO, Dušanka Šešlija, Project Menadžer i Jelena Cvetković, Menadžer za obuke.
Na početku Konferencije prisutnima su se obratile predsednica EFCA Ines Ferguson, predsednica TECNIBERIA Džoan Franko i izvršna direktorka ICEX-a Elisa Karbonel.
U uvodnoj sesiji panelisti Pjetro Frančesko De Lot, predsednik Socijalno-ekonomskog komiteta Evropske unije, i Patrik Čajld, zamenik generalnog direktora za životnu sredinu Evropske komisije, uz generalnog sekretara TECHNIBERIA, Araseli Garsije Nombel diskutovali su o problemima vode sa kojima se suočavaju mnogi evropski regioni, od suša do poplava.
Voda je evropsko pitanje i zaslužuje političku pažnju i akciju koja je potrebna da osiguramo našu budućnost. Za rešavanje ovih izazova potrebna su značajna ulaganja, jak regulatorni okvir i inženjeri spremni da iskoriste nove mogućnosti i stvore inovativna rešenja.
Na drugom panelu, Imanol Garsija, iz Ministarstva za ekološku tranziciju i demografski izazov, Daniel Perez Varela, direktor infrastrukture u Red Electrici i Luis de Pereda Fernandez, partner i direktor konsaltinga u Eneres-u, predstavili su nekoliko uspešnih priča koje će pokazati nas gde se postojeća energetska infrastruktura može poboljšati, ne samo da bi se uštedela voda, već i da bi se stvorila obnovljiva energija i iskoristile prednosti otpadnih voda.
Oni su takođe naglasili važnost saradnje između inženjera konsultanata i lokalnih, nacionalnih i međunarodnih vlasti, kako bi se kreirale politike koje promovišu ambiciozne, ali ostvarive klimatske ciljeve, dok se teret za inženjerske kompanije minimizira.
Moderira Feliks Franses, predsednik Španske tehnološke platforme za vodu, na panelu 2, „Zeleni pakt i uticaj na klimu“, Hesus Martines Linares, predsednik Fondacije SUSTENTA, Jan Paris, izvršni direktor Antea grupe u Belgiji i Luis Baz AIRTIFICIAL. Sva trojica su ušli u kritičnu vezu između vode i životne sredine.
Poruka je jasna: vodna kriza utiče na celu planetu. Neuspeh u zaštiti naših vodnih resursa. To znači rizikovati biodiverzitet, vrste i sopstvene izvore za život. Inženjeri igraju ključnu ulogu u rešavanju ove krize i efikasnoj borbi protiv klimatskih promena.
Na poslednjem panelu EU BlueDeal konferencije, Rafael Torente Reche, pomoćnik direktora u EBRD-u, Søren Adamsen, potpredsednik EFCA i Jose Manuel Vacas Munoz, član Borda direktora TECNIBERIA i potpredsednik operacija na kopnu u TPF-u, govorili su o najboljim praksama ugovaranja na evropskom nivou i primeni kriterijuma kvaliteta.
Pod moderacijom Japa de Koninga, predsednika Komiteta za unutrašnje tržište EFCA-e, panelisti su istakli osnovnu ulogu konsultantskih inženjera u dizajnu i izvođenju projekata visokog kvaliteta. Oni su istakli da najniža cena nije ekonomski najefikasnija opcija. Kvalitet bi trebao biti najvažniji faktor.
Blue Deal predstavlja jedinstvenu priliku za bolju saradnju sa kupcima i poboljšanim sistemom nabavki. I Plavi dogovor i Zeleni dogovor zahtevaju inovativne strategije i nove pristupe. Vreme je da ponovo razmislimo i evoluiramo naše metode rada.